Pradžia

Sužinokite, kas veikia mūsų emocinį gyvenimą

Kodėl viename restorane jaučiamės tarsi namie, o į kitą nekeliam kojos? Kodėl darbo aplinka skatina vienų kolegų kūrybiškumą, o kitiems kelia nuobodulį?
Kodėl kavos kvapas vieniems primena atostogas Paryžiuje, o kitiems – nemalonų pokalbį? Pasirodo, už tai, kaip jaučiamės vienoje ar kitoje situacijoje,
atsako mūsų emocinis įvairių patirčių bagažas.

Apie tai – keletas klausimų psichoterapeutui Raimundui ALEKNAI

Pakalbėkime apie sentimentus. Kokia jų įtaka kiekvieno iš mūsų gyvenime?

Ką žmonės patiria, išmoksta vaikystėje, tuo vadovaujasi visą gyvenimą. Visi dalykai, kurie mums „įstringa“, turi išties didelę įtaką – tame tarpe ir sentimentai. Žinoma, vėliau tuos emocinius išgyvenimus sustiprina kitos situacijos ir detalės, veikiančios kaip vadinamieji trigeriai*Dažnai žmogus galvoja apie kokią nors situaciją kaip ypatingą, bet ji ypatinga tik dėl to seniau suformuoto pagrindo – emocijų, kylančių asocijuojantis su patirtais išgyvenimais ankstyvoje vaikystėje. Sentimentai ir emocinė atmintis išties yra labai svarbi mūsų visų gyvenime.

Tad tas emocinis užtaisas ir pasireiškia konkrečiose situacijose?

Taip. Ir jis gali pasireikšti ir gerąja, ir blogąja prasme. Apskritai, tą pačią situaciją skirtingi žmonės išgyvens skirtingai. Net ir tam tikros detalės tam turės didelės įtakos – pavyzdžiui, išgirsta muzika gali sąlygoti tam tikrą emocinę būseną.

Ar mūsų emocinį pagrindą suformuoja ir įtaką jam daro tik vaikystėje patirti išgyvenimai, ar ir vėliau tam tikros emocijos prideda, pavadinkim, tam tikrų papildomų emocinių sluoksnių ir dėl to tai dažnai išnaudojama rinkodaroje?

Tikrai taip. Rinkodaroje sukuriami ir veikia tam tikras būsenas leidžiantys išgyventi, pakartoti trigeriai, kurie neurolingvistiniame programavime dar kitaip vadinami inkarais**. Tas pavadinimas net geriau atspindi šios technikos esmę – inkarą juk galima prikabinti prie įvairių situacijų ir jose sukurti norimą emocinį atspalvį.

Vadinasi, egzistuoja ne tik nesąmoningos žmonių emocijos, bet ir galima sąmoningai sekti emocinių sentimentų pėdsakais? Pavyzdžiui, sukuriant aplinką, kurioje žmogus nusiramina arba aplinką, kuri skatina kūrybiškumą.

Žinoma. Pavyzdžiui, maitinimo sektoriuje daug tokių pavyzdžių. Sąmoningai sekti emocinius sentimentų pėdsakus pasirenkama nebūtinai per tam tikrą aplinką, tai gali būti ir detalė. Aš pažįstu nemažai žmonių, kurie keliaudami po skirtingas vietas visada bando užsisakyti tą patį patiekalą. Štai tas patiekalas ir veikia kaip trigeris, sukeliantis tam tikrą būseną ir sąlygotas kažkokių ankstesnių patirčių ir prisiminimų.Tarkim, žmogus Ispanijoje paragauja paeljos ir bando tokią pat rasti Lietuvoje. O tai gali ir nepateisinti lūkesčių, nes galbūt Ispanijoje paelija buvo skani ne tik todėl, kad gerai paruošta, bet ir  dėl trigerių, kurie išprovokavo gerą emocinį kontekstą. Tai yra, atostogų metu buvusi nuotaika, aplinka paprastą patiekalą padarė išskirtiniu. Kita vertus, kai kurie patiekalai gali tapti mums kaip simboliais – atostogų, susitikimų ar kitų įvairiausių išgyvenimų.

* Trigeriais psichologijoje vadinami išoriniai stimulai, kurie automatiškai sukelia reakciją, lemiamą sąlyginių refleksų

** Inkarus kaip sąlyginį refleksą, paleidžiantį tam tikrą veiklą, iškėlė neurolingvistinio programavimo pradininkai John Grinder ir Richard Bandler.

Tęsti apsipirkimą Apmokėti